пятница, 15 июля 2016 г.

До 26-ї річниці прийняття Декларації про державний суверенітет України

   16 липня Україна відзначає 26-у річницю прийняття Декларації про державний суверенітет. Декларація про державний суверенітет України фактично була програмою побудови незалежної держави. Крім того, Декларація надала поштовх і напрямок процесу утворення національних держав на теренах падаючої комуністичної імперії.
   Декларацією визнавалося право української нації на самовизначення, держава повинна була захищати й охороняти національну державність українців. Єдиним джерелом державної влади визнавався народ, а Верховна Рада УРСР могла виступати від його імені. У документі йшлося про принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову. Генеральний прокурор мав здійснювати контроль над виконанням законів.
   Територія України проголошувалася недоторканною. Уперше після багаторічного замовчування Декларація визнавала невід'ємні права і свободи людини. Вона складається з 10 розділів. У розділі про економічну самостійність проголошувалося, що «земля, її надра, повітряний простір, водні й інші природні ресурси є власністю українського народу, тобто громадян усіх національностей України».
   Декларація повинна була забезпечувати національно-культурне відродження українського народу і задовольняти національно-культурні, духовні й мовні потреби українців, що проживають за межами України.
   Передбачалося створення власних збройних сил. Україна брала зобов'язання не поширювати, не виготовляти й не нарощувати ядерну зброю. Одним із ключових пунктів — «Екологічна безпека» — передбачалося створення національної комісії для радіаційного захисту населення, що було необхідно у зв'язку з аварією на ЧАЕС.
   Майбутня зовнішня політика України, визначена Декларацією, вбачалася як нейтральна, першочерговим її завданням визначалося забезпечення національних інтересів України.
Як відбувалося прийняття Декларації, яким є значення цього документу у процессі державотворення в Україні:
Використано матеріали сайту http://history.vn.ua/book/zno2010/127.html

Комментариев нет:

Отправить комментарий